Budownictwo

Fotowoltaika dla domu, czy w Polsce opłaca się w nią inwestować?

Trudno wyobrazić sobie byśmy jeszcze długo mogli korzystać wyłącznie z paliw kopalnych. Odnawialne źródła energii to energia przyszłości, z której jako społeczeństwo jesteśmy zobowiązani korzystać. Fotowoltaika dla domu jest szansą na powszechną produkcję zielonej energii. Czy opłaca się je montować w polskich warunkach?

Klimat

Zdania na temat tego, czy fotowoltaika dla domu w Polsce ma sens, są podzielone. Można znaleźć osoby, które przekonują, że nie. Pojawia się argument, że w naszym klimacie mamy tylko cztery słoneczne miesiące w roku, więc przez pozostałe osiem – instalacja nie zarabia na siebie. Ciężko jednak uznać to za rozsądny argument. Po pierwsze – nasz klimat zmienia się, obserwujemy właśnie jego ocieplenie i niestety (przynajmniej ze względów środowiskowych), możemy spodziewać się, że słonecznych miesięcy będzie w roku więcej. Po drugie – nasi zachodni sąsiedzi, czyli Niemcy, mają podobne warunki klimatyczne jak my, a mimo to są potentatami zielonej energii w Europie. Również wykorzystują energię słoneczną. Skoro rozwiązania z jej wykorzystaniem są opłacalne dla Niemców, to dlaczego nie miałyby być opłacalne w Polsce? Tak naprawdę, nie ma żadnych logicznych argumentów, które mogłyby wyjaśniać tę zależność. W związku z tym można przyjąć, że klimat nie powinien być żadną przeszkodą dla budowy ekologicznych elektrowni słonecznych.

Dofinansowanie

Decydując się na ogniwa fotowoltaiczne, należy pamiętać o możliwości uzyskania dofinansowania na zamontowanie instalacji. Jest ono przyznawane ze środków Unii Europejskiej, a jego uzyskanie nie jest specjalnie skomplikowane. Preferencyjne kredyty na ten cel można uzyskać także w niektórych bankach, np. w Banku Ochrony Środowiska (BOŚ Bank). Co ciekawe, istnieje możliwość, by ubiegać się u umorzenie części kredytu.

Szybki zwrot inwestycji

Czas, w jakim zwróci się fotowoltaika dla domu, jest uzależniony od tego:

  • jaka jest sprawność całej instalacji;
  • jakie jest zapotrzebowanie na energię;
  • rejonu kraju, bo każdy dostawca energii dostarcza ją w innej cenie. W związku z tym inną kwotę należałoby przyjąć do porównań, aby ustalić czas zwrotu inwestycji.

Wsłuchując się w opinię osób, które zdecydowały się na inwestycję w ogniwa fotowoltaiczne można wnioskować, że w przypadku gospodarstw domowych zwrot następuje w ciągu od 5 do 7 lat. Nie jest to szczególnie długi okres, więc warto zaryzykować, by po tak krótkim czasie cieszyć się zaoszczędzonymi pieniędzmi.

Magazynowanie energii

Do niedawna magazynowanie ewentualnych nadwyżek energii pochodzącej z promieniowania słonecznego było niemożliwe. Obecnie nadmiar może trafić do krajowego systemu energetycznego. W okresach o mniejszym promieniowaniu oddane nadwyżki można odzyskać. Co ciekawe, aż do 80 proc. z nich można odebrać bezpłatnie, co również podnosi opłacalność całej instalacji. Całkowicie zbija to argument o niewłaściwym klimacie. Po prostu, gdy nie będzie słońca, to prąd może być pobierany z sieci w ramach odkupywania nadwyżek, które powstały w miesiącach słonecznych. W ten sposób gospodarstwo domowe może korzystać wyłączenie z prądu wyprodukowanego przez siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *