Kobieta zasnęłą na łóżku obok psa
Zdrowie

Higiena snu. Sposoby na lepszy sen

Przez bardzo szybkie tempo życia i chroniczny stres bezsenność jest coraz powszechniejszą dolegliwością. Według badaczy choćby przez krótki czas zmaga się z nią nawet 40% polskiego społeczeństwa.

Chwilowe problemy ze snem nie są niczym niezwykłym. Jeśli jednak nie śpimy dwie i więcej nocy pod rząd, sytuacja może stać się groźna dla naszego zdrowia. Równie szkodliwe jest też chroniczne niedosypianie. Mamy jednak całkiem spory wpływ na higienę snu, a tym samym jego jakość. Jak sprawić, by spało nam się lepiej i zdrowiej?

Moc rytuału

Nasze ciało i umysł lubią rutynę. Służy nam jedzenie posiłków o tej samej porze i stały rytm snu oraz czuwania. Żeby zasypiać szybciej i spać lepiej, zacznij od uregulowania pory, w której kładziesz się spać. Niech odstępstwa od niej będą rzadkie lub niewielkie. Dzięki temu nasz organizm w naturalny sposób będzie łatwiej zapadał w sen.

Oprócz stałej pory, przydadzą się też powtarzalne rytuały wieczorne, które pomogą nam się wyciszyć. Przede wszystkim, aby spać lepiej, należy unikać niebieskiego światła na przynajmniej 2 godziny przed snem. Lepszym pomysłem od czasu spędzonego w Social Mediach czy serialu będzie więc książka.

Naucz się wyciszać siebie

Jak wspomnieliśmy wyżej, wieczorem dobrze jest postawić na relaks i bodźce, które wesprą naturalny rytm snu. Dla wielu są to kojące zapachy. Nic w tym dziwnego. Aromaterapia jest z powodzeniem stosowana w leczeniu bezsenności od lat. Gdy czujesz ten sam kojący zapach co wieczór, efekt będzie jeszcze silniejszy. 

Aromaterapia to jednak nie wszystko. Ulubiona, spokojna muzyka, medytacja czy wspomniana już książka to tylko niektóre popularne metody wyciszania się przed snem. Znajdź chwilę, by przekonać się, co działa na ciebie. Dzięki temu unikniesz długiego czasu zasypiania, a twój sen będzie zdrowszy.

Na koniec warto podkreślić, że naturalne sposoby sprawdzą się tylko przy krótkotrwałych problemach ze snem. Jeśli dolegliwości trwają dłużej, niezbędna może okazać się wizyta u psychiatry lub terapeuty, który pomoże nam wrócić do regularnego, zdrowego snu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *