Kobieta studiuje online i słucha wykładu
Rozwój

Plusy i minusy studiowania online

Studiowanie online ma wiele zalet, ale również wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Jeśli stoisz przed wyborem formy studiowania, sprawdź, z czym wiąże się nauka na wyższej uczelni w trybie zdalnym.

Studia online – atuty

Jeszcze kilkanaście lat temu studenci nie mieli możliwości kształcenia w trybie online. A tymczasem ma ono liczne zalety. Pozwala na pogodzenie pracy z nauką, a także daje możliwość osobie zamieszkałej na przykład w Trójmieście na studiowanie w Warszawie bez konieczności kosztownych i czasochłonnych dojazdów lub wynajmu stancji.

Oto dlaczego warto zdecydować się na studia online.

  1.   Studiowanie online umożliwia elastyczne podejście do zdobywania wiedzy. Możesz dopasować swoje godziny nauki do innych zobowiązań, takich jak praca lub opieka nad rodziną.
  2.   Zdobywanie wykształcenia online pozwala na oszczędność czasu i kosztów związanych z dojazdem na zajęcia.
  3.   Zdalne studiowanie umożliwia zdobycie wykształcenia z dowolnego miejsca na świecie. To nowe perspektywy pozyskania wiedzy dla osób, które nie mogą uczęszczać na zajęcia w tradycyjnej formie.
  4.   Studiowanie online to szansa na komfortowe zdobywanie wiedzy przez osoby, które do efektywnego przyswajania wiedzy potrzebują ciszy i samotności. Mowa tu między innymi o introwertykach czy osobach wysoko wrażliwych.
  5.   Studiowanie online umożliwia korzystanie z nowoczesnych technologii i narzędzi. Ich praktyczne poznanie może przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności na rynku pracy.

Studia online – minusy

Poza korzyściami płynącymi ze studiowania online, warto również przeanalizować negatywne aspekty takiego sposobu kształcenia, by podjąć świadomą i przemyślaną decyzję. Oto niektóre minusy studiowania zdalnego.

  1.   Brak interakcji – studiowanie online ogranicza możliwość interakcji z nauczycielami i innymi studentami, co może wpłynąć na jakość uczenia się, znalezienia grupy przyjaciół lub partnera życiowego.
  2.   Samodyscyplina – studiowanie online wymaga większej samodyscypliny i motywacji, co może dla niektórych studentów stanowić spore wyzwanie.
  3.   Potencjalne problemy techniczne – zdalne nauczanie może być trudne, gdy pojawiają się problemy techniczne lub brak dostępu do Internetu, odpowiedniego sprzętu lub oprogramowania.

Znasz już zatem mocne i słabe strony tego typu studiów. Teraz wybór należy do Ciebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *