Rynek ubezpieczeń to jeden z bardziej skomplikowanych rynków w obecnych czasach. Jeśli nie posiadamy wiedzy, czy doświadczenia związanego z ubezpieczeniami, ciężko jest się połapać. Z tego powodu w tym artykule postaramy się wam go trochę wyjaśnić.
Czym jest zatem ubezpieczenie?
Mówiąc o ubezpieczeniach, nie możemy pominąć podstaw, choć pewnie większość z nas je zna. Czym jest zatem ubezpieczenie? Już wyjaśniamy, jest to umowny obowiązek dokonania świadczeń przez ubezpieczyciela na rzecz ubezpieczonego. Świadczenia te wypłacane są na wypadek często ściśle określonego w umowie zdarzenia, czy sytuacji oraz jej skutków. Zdarzenie to może występować w życiu, zdrowiu czy mieniu ubezpieczonego (samochodach, nieruchomościach, przedmiotach i tak dalej). Ubezpieczyciel realizuje swój obowiązek poprzez wypłatę odszkodowań. Świadczenia te są wypłacane z funduszu, współtworzonego poprzez wpłaty składek wnoszonych przez ubezpieczonego. Sama umowa ubezpieczenia została określona i uregulowana prawnie w Kodeksie Cywilnym. Sumując to wszystko i trochę ułatwiając, ubezpieczenie to nic innego jak obietnica, że w danej, określonej sytuacji, nasz ubezpieczyciel wypłaci nam, lub naszej rodzinie pieniądze.
Jako, że ubezpieczenia mamy już świetnie wyjaśnione, przejdziemy do ich podziału. Ubezpieczenia dzieli się na dwa systemy. Ubezpieczenia społeczne, czyli takie, które są regulowane przez normy prawa publicznego, oraz gospodarcze, regulowane przez normy prawa prywatnego. Oczywiście, nie jest to jedyny podział ubezpieczeń. Możemy je również rozróżnić korzystając z 4 osobnych kryteriów. Pierwszym podziałem jest podział ze względu na podmiot ubezpieczenia (detaliczne czy korporacyjne), przedmiot ubezpieczenia (osobowe i majątkowe), długość stosunku ubezpieczenia (na przykład krótko i długoterminowe) oraz stopień swobody w zakresie nawiązywania stosunku ubezpieczeń. Na tych ostatnich zatrzymamy się, gdyż tutaj przykładami jest na przykład obowiązkowe w Polsce ubezpieczenie samochodu przez kierowcę oraz ubezpieczenia dobrowolne. Każde z tych ubezpieczeń ma swoje podpodziały oraz jest dopasowane do innych potrzeb prywatnych klientów czy biznesów.
Tak jak wspominaliśmy we wstępie, w tym wszystkim bardzo ciężko się odnaleźć bez dodatkowej wiedzy, czy przygotowania. Z tego właśnie powodu na rynku ubezpieczeń możemy skorzystać z usług osoby, na którą mówimy broker ubezpieczeniowy. Zajmuje się on dobraniem ubezpieczenia dla swojego klienta. Reprezentuje wyłącznie jego interesy, a nie interesy zakładu ubezpieczeń. Pomoże klientowi znaleźć odpowiednie dla siebie ubezpieczenie, starając się zadowolić jego wymagania.