fabryki w mieście
Technologia

Smog – groźniejszy, niż myślisz

Zdaniem Gillian McKeith, autorki jednego z najsłynniejszych poradników na temat zdrowego żywienia „jesteśmy tym, co jemy”. I choć obecnie zdecydowana większość osób zgadza się co do zasady, iż sposób żywienia wywiera odczuwalny wpływ na nasz wygląd i samopoczucie, to jednak wyłącznie nieliczni zdają sobie sprawę z faktu, iż z taką samą siłą działa na nas… powietrze, którym oddychamy.

Czym jest smog?

Określenie „smog” stanowi połączenie angielskich słów „smoke” (dym) oraz „fog” (mgła). Wspomnianemu określeniu trudno odmówić trafności. W końcu smog to nic innego, jak tylko połączenie mgły i różnego rodzaju zanieczyszczeń. W jego skład wchodzą m.in. pyły (takie jak PM10 i PM2,5), które z kolei stanowią mieszankę drobin kurzu, popiołu, sadzy, piasku, pyłków etc. Smog jest toksycznym zjawiskiem atmosferycznym, za którego powstanie odpowiedzialni jesteśmy… my sami. Jak to możliwe?

Jak powstaje smog?

Smog jest swego rodzaju „efektem ubocznym” systemu grzewczego. Ogrzewanie domów przy pomocy pieców zasilanych niskiej jakości paliwem, koksem, węglem, a nierzadko również śmieciami, przyczynia się do powstania toksycznych substancji, które – po dostaniu się do atmosfery – tworzą właśnie smog. Wspomniane zanieczyszczenia (określane mianem niskiej emisji) stanowią aż 83% udziału stężenia PM10 w powietrzu. Wkład w powstawanie smogu wnosi również komunikacja. A co z przemysłem? W końcu to właśnie tzw. wielkie fabryki uchodzą w oczach opinii publicznej za główne źródło powstania smogu. No cóż, one także mają swój udział w tworzeniu się smogu jednak – w praktyce – ich działalność jest zdecydowanie mniej szkodliwa, niż właścicieli pieców spalających.

Rodzaje smogu

Istnieją dwa rodzaje smogu: klasyczny oraz fotochemiczny. Smog klasyczny (kwaśny, londyński) zagraża nam głównie w sezonie grzewczym czyli od listopada do lutego. Nie oznacza to jednak, iż przez pozostałą część roku możemy oddychać świeżym, czystym powietrzem. W okresie letnim dochodzi bowiem do powstania smogu fotochemicznego (utleniającego), któremu sprzyja wzmożony ruch na ulicach. W praktyce oznacza to zatem, że przez równy rok oddychamy powietrzem pełnym szkodliwych zanieczyszczeń.

Wpływ smogu na zdrowie

Smog jest zjawiskiem o charakterze silnie toksycznym. W przypadku osób zdrowych krótkotrwały kontakt ze smogiem może wywołać różnego rodzaju stany zapalne (w tym przemijające stany zapalne płuc), złe samopoczucie, uczucie osłabienia, zmęczenie, a także silne podrażnienie spojówek, krtani oraz tchawicy. W zdecydowanie gorszej sytuacji są natomiast osoby cierpiące na astmę oraz różnego rodzaju choroby płuc. W ich przypadku nierzadko dochodzi do zaostrzenia objawów, których skutkiem może być nawet śmierć.

Choroby nowotworowe, będące swego rodzaju postrachem XXI wieku, bywają natomiast efektem długotrwałego kontaktu ze smogiem. Mowa głównie o raku płuc, zatok, nerek, nowotworach jamy ustnej, gardła, krtani oraz przełyku.

Jak się chronić?

Choć nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować smogu z naszego życia, jednak możemy się przed nim chronić. W jaki sposób? Na przykład zapewniając sobie możliwość oddychania świeżym powietrzem we własnym domu. Osiągnięcie tego celu umożliwi nam dobrej jakości oczyszczacz powietrza. Urządzenie usunie z powietrza nie tylko szkodliwe pyły czy dym ale również związki organiczne, nieprzyjemne zapachy, kurz, różnego rodzaju alergeny oraz bakterie i wirusy. Warto dodać, iż obecnie na polskim rynku dostępne są także oczyszczacze z funkcją umożliwiającą dodatkowe nawilżanie powietrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *