Organizacja czasu
Praca, Rozwój

10 praktycznych wskazówek doskonałej organizacja czasu

Czas ucieka ci przez palce? Marnujesz go na zbyteczne rzeczy i nie wystarcza ci go już na najważniejsze sprawy? Jest to dość często spotykane zjawisko, ale na całe szczęście można sobie z tym poradzić. Najważniejsza jest bowiem umiejętna organizacja czasu. Warto zwrócić uwagę na swoje codzienne obowiązki i zaplanować dzień w taki sposób, aby mieć czas na wszystko, nawet na drobne przyjemności. Wbrew pozorom jest to prostsze, niż mogłoby się wydawać.

Jak zorganizować swój dzień, aby wykorzystać go na maksa?

Przede wszystkim musisz być zmotywowany. Tylko w taki sposób przestrzegać będziesz swoich założeń. Poniżej przedstawionych jest aż 10 sposobów na to, aby planowanie czasu stało się twoim sprzymierzeńcem, a nie wrogiem. Jest to naprawdę wykonalne!

1. Pamiętaj o dziennym planie

Zaplanuj dzień jeszcze zanim się on rozpocznie. Organizacja czasu powinna zaczynać się już wieczorem. Właśnie wtedy masz świadomość tego, co musisz zrobić nazajutrz. Wypisz sobie na kartce:

  • co musisz zrobić koniecznie,
  • co chciałbyś zrobić,
  • co chciałbyś zrobić dla samego siebie.

Mając taki notes zawsze przy sobie i posiadając pisemny rozpis obowiązków, z całą pewnością będzie ci łatwiej sobie z tym poradzić.

2. Nie odkładaj na następny dzień

Wiele osób ma tendencje do przekładania swoich bieżących obowiązków na następny dzień. Staraj się tego nie robić. Zawsze wykonuj to, co sobie założyłeś. Aby tego przestrzegać, dobrym pomysłem będzie określenie limitu czasowego na dane zadanie lub pory dnia, w której zostanie ono wykonane.

3. Oswój się z metodą zegarka i stopera

Z początku organizacja czasu może być męcząca. Przecież łatwo można się pogubić albo utknąć w pułapce czasu. To właśnie z tego powodu tak istotne są limity czasowe, a stoper na pewno będzie w tym przydatny, ponieważ pomoże skrupulatnie odmierzyć czas pozostały na zadanie.

Zegarek w organizacji czasu
Źródłó: Pixabay.com

4. Korzystaj z przypomnień w telefonie

Planowanie czasu wymaga poświęcenia, ale na pewno wyjdzie ci to na dobre. Nie zawsze można zabrać ze sobą notes, ponieważ z reguły jest on duży i ciężki. Właśnie z tego powodu warto ustawiać przypomnienia w telefonie komórkowym. Wibracja lub sygnał przypominać będą o konieczności wykonania danego zadania.

5. Koncentruj się

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego innym udaje się wypełnić wszystkie obowiązki, a tobie nie? Odpowiedź jest prosta. Musisz się lepiej skoncentrować! Najlepiej usunąć ze swojej bezpośredniej okolice wszystkie tak zwane rozpraszacze oraz wyciszyć powiadomienia na portalach społecznościowych. Alerty są bowiem ogromnym rozpraszaczem. Zwłaszcza gdy myśli się, że poświęca się temu tylko chwilę, a tak naprawdę mijają godziny!

6. Określaj priorytety

Zamiast robić milion mniej ważnych rzeczy, zrób jedną najważniejszą dobrze. To podstawowa zasada, która ułatwia planowanie czasu. Określ, które zadania muszą zostać wykonane wcześniej i mają większą wagę. Dzięki temu naprawdę będzie szło ci coraz lepiej.

7. Pogrupuj swoje obowiązki

Wiele zadań podczepić można pod podobne grupy, takie jak nauka, czas wolny czy praca. Dzięki temu łatwiej będzie można określić ich ramy czasowe oraz mieć poczucie, że faktycznie ma się wszystko pod kontrolą. Dodatkowo pozwala to na wykonanie wielu obowiązków w jednym czasie i nawet nie zdawać sobie z tego do końca sprawy.

8. Wyeliminuj to, co nieważne

Tak zwane zjadacze czasu to najgorszy wróg planowania czasu. Zaliczyć można do nich oglądanie seriali, zakupy online czy pogaduszki przez telefon. Oczywiście można to robić, ale nie podczas pracy! To tylko dekoncentruje. Najpierw skończ swoje obowiązki, a będziesz mieć więcej czasu wolnego.

9. Zapisuj szczegóły

Jeśli zaczniesz zapisywać w kalendarzu szczegóły, takie jak daty, godziny czy miejsca spotkań, o wiele łatwiej przyjdzie ci planowanie. Warto mieć taki kalendarz na ścianie przed oczami.

10. Stosuj przerwy

Po każdym wykonanym zadaniu zasługujesz na chwilę przerwy. Dzięki temu twój mózg się zregeneruje, a ty się odprężysz i będziesz efektywniejszy przy kolejnym obowiązku.

Autor:
MS – studentka dziennikarstwa,
która w wolnej chwili zajmuje się
modą oraz pisze opowiadania.

Źródło:

  • https://rosnijwsile.pl/16-wskazowek-jak-lepiej-zarzadzac-czasem/.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *